Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

LAMPA LED ZE ZINTEGROWANYM ŹRÓDŁEM ŚWIATŁA

2019-10-28

Źródło światła

Historia żarówki sięga początku 19-wieku. To rewolucyjne – na tamte czasy – rozwiązanie, idące równolegle z upowszechnieniem prądu pozwoliło rozświetlić mroczne wnętrza domów oraz ich zewnętrzne otoczenie. Z czasem żarówka z bohatera pierwszego planu, stała się jedynie uzupełnieniem lampy, które poza funkcją praktyczną zyskała funkcję dekoracyjną. Kolejne ewolucje dotyczyły technologii produkcji żarówek, związanych przede wszystkim z ich energooszczędnością.

Ostatnim etapem ich rozwoju stała się żarówka LED. Żarówka LED zmieniła prawie wszystko. Przy niskim zużyciu energii pozwoliła w bardziej optymalny sposób oświetlić wnętrza, pozwalając przy okazji użytkownikowi na wybór barwy światła i prościej nim sterować. Nie zmieniło się w niej tylko jedno – nadal łatwo ją wymienić, wykręcając starą, wkręcając nową. Łatwa wymienialność żarówki stanowi jednak dla lamp pewne ograniczenie. Gdzieś wewnątrz lampy, żyrandola, kinkietu, plafonu znajduje się oprawka, w którą żarówkę się montuje. Taki obligatoryjny - całkiem niemały – element dla projektantów lamp oznacza pewne wymuszenie, hamulec dla kreatywności.

Na szczęście rozwój technologii LED pozwolił na przełamanie tej bariery. Dziś lampa posiada po prostu źródło światła i wcale niekoniecznie musi to być żarówka. Diody LED umieszczane na elastycznych paskach lub w postaci rozet, czy paneli tchnęły w lampy nowe życie. Umożliwiły produkcję lamp w kształtach i formach dotychczas nieosiągalnych. Linie lamp ze zintegrowanym źródłem światła LED to nowoczesność i nowy trend w obszarze designu, do zastosowania w każdym mieszkaniu czy domu.

Trwałość zintegrowanych LED, fakty i mity

Wraz z montażem zintegrowanych źródeł światła LED zrodziły się obawy Klientów. Pierwsze trudności z dystrybucją lamp z niewymiennym LED wynikały z pytania, co w przypadku awarii? Żarówkę łatwo wymienić i do tego każdy się przyzwyczaił. Odpowiedzią Candellux Lighting była 5 letnia gwarancja na lampy ze zintegrowanymi źródłami światła LED, dając Klientom więcej komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Dylematy jednak pozostały. Mało kto wie, że trwałość zintegrowanych lampa LED jest zdecydowanie większa niż sądzą Klienci, a na pewno dużo większa niż wymiennych żarówek LED.

Każdy kto stosuje w swoim domu żarówki LED zapewne przeżył już rozczarowanie. Na opakowaniu trwałość rzędu 25 000h ( ponad 20 lat przy średnio 3h świecenia dziennie), a żarówka potrafi się przepalić nawet kilka razy w roku… Wynika to z faktu, że trwałość takiej żarówki jest po pierwsze szacunkowa, a po drugie zakłada pracę w warunkach laboratoryjnych, tymczasem… prawie wszystkie awarie żarówek LED wynikają z ich niedostatecznego chłodzenia. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury układy elektroniczne, które faktycznie są układami bardzo sprawnymi i trwałymi ulegają awarii. Tymczasem żarówki często pracują przecież zakryte kloszem/abażurem, bywa że wykonanym z bardzo grubego szkła. W takiej sytuacji ciepło kumuluje się wokół żarówki, nie może się rozproszyć, przegrzewając tym samym układ elektroniczny.

W zupełnie innych warunkach pracuje zintegrowane źródło LED. Po pierwsze przetwornik/zasilacz, który zamienia przemienny prąd z sieci na prąd stały o niższym napięciu, jest gabarytowo większy, zatem i system wymiany ciepła odprowadzający ciepło jest spory, sprawniejszy i umieszczony w innym miejscu niż same diody LED. W wymiennych żarówkach układ ten jest mniejszy, bardziej podatny na temperaturę i zamknięty w bańce żarówki razem z diodami.

Tak więc, zasilacz lamp z wbudowanym LED, jest zdecydowanie trwalszy, ponadto można go wymienić w przypadku awarii. Diody LED w zintegrowanych źródłach światła mają również lepszy komfort pracy niż w żarówkach. Rozłożone są zwykle na większej powierzchni, często na metalowych lub aluminiowych profilach będących elementami konstrukcyjnym lampy – pełniącymi przy okazji rolę wymiennika ciepła - i nie są zamknięte grubą osłoną. Chłodzenie takich diod jest zatem bardziej skuteczne, zachowując ich naturalną wysoką trwałość. Dzięki opisanym różnicom, zintegrowane źródła LED pracują dużo dłużej niż wymienny odpowiednik, dając użytkownikowi radość na wiele lat.

To dobry wybór. Zintegrowane źródła LED mają jeszcze inne zalety. Zdecydowanie lepiej oświetlają wnętrze, zwykle rozpraszają światło pod większym kątem oraz świecą bardziej równomiernie. Różnica jest widoczna gołym okiem, efekt jest często wręcz nieporównywalnie lepszy. No i nie zapominajmy o designie. Wielu pięknych lamp nie da się wyprodukować stosując żarówki. Nowoczesne wzornictwo jest zatem osiągalne tylko wtedy, gdy zaufamy zintegrowanym źródłom LED. Są tego warte, aby na wiele lat oświetlić i ozdobić salon, pokój, łazienkę oraz każde inne pomieszczenie.

/Chris

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1974 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Realizacja bez problemu a lampka piękna
2024-04-12
Obsługa zamówienia na najwyższym poziomie, szybko, sprawnie, przesyłka dotarła w ciągu dwóch dni
pixel