Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?

2022-11-29
Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?

Przeprowadzasz remont mieszkania, pragniesz unowocześnić wnętrze, a może po prostu stara lampa się popsuła? Niezależnie od przyczyny, podłączenie nowego żyrandola do starej instalacji wymaga konkretnych umiejętności i wiedzy. Dlatego w artykule odpowiadamy na kluczowe pytanie, jak podłączyć żyrandol bezpiecznie, bezproblemowo i samodzielnie!

Stara instalacja – czemu bywa problematyczna?

Dlaczego montaż żyrandola w przypadku starej instalacji jest trudniejszy? Nowe instalacje mają czytelniejsze oznakowanie, zazwyczaj ich przewody występują w konkretnych kolorach, co ułatwia dopasowanie do kostki poszczególnych barw. Niestety w starych instalacjach elektrycznych przewody często w ogóle nie mają oznakowania lub nie jest ono tak łatwe do rozpoznania, co utrudnia instalację.

W przypadku starych instalacji elektrycznych najpowszechniej występują tylko dwa przewody bez żyły ochronnej PE, a neutralny przewód ma szary kolor. Natomiast w nowych instalacjach rozróżniamy przewód ochronny w żółto-zielonym kolorze, przewód neutralny w niebieskim oraz brązowe lub czarne przewody fazowe. Zauważ, o ile prościej jest dopasować żyrandol do nowych instalacji, ponieważ dobrze wiesz, w jakie miejsca włożyć konkretne kabelki.

Dlatego żyrandole trudniej podłącza się do starej instalacji. Jak zatem rozpoznać funkcje poszczególnych przewodów? Użyj miernika napięcia, który wskaże, jakie przewody są fazowe, czyli pokazują napięcie, a jaki jest neutralny, czyli pozbawiony napięcia. Dla wygodny oznacz przewody fazowe izolacją. W następnej części wpisu przedstawimy dokładnie, jak podłączyć żyrandol krok po kroku!

Nowy żyrandol do starej instalacji - jak podłączyć?

Jeśli chcesz samodzielnie podłączyć żyrandol do instalacji, wykonaj poniższe kroki.

  1. Odłącz zasilanie – dla własnego bezpieczeństwa podczas każdej pracy z prądem koniecznie wyłącz źródło zasilania.
  2. Zdejmij stary żyrandol – ręcznie zdemontuj lampę i odkryj kabelki.
  3. Sprawdź przewody – jeśli kable nie są oznaczone konkretnymi kolorami, na chwilę przywróć zasilanie i użyj miernika napięcia do sprawdzenia funkcji każdego z nich. Jak wspominaliśmy, przewody fazowe wykażą napięcie, natomiast przewód neutralny jest go pozbawiony.
  4. Ponownie odłącz zasilanie – oznacz przewody fazowe taśmą i ponownie wyłącz prąd.
  5. Podłącz nowy żyrandol – nowa lampka w większości przypadków będzie już wyposażona w kolorowe przewody, co jeszcze bardziej ułatwi montaż. Podepnij kable sufitowe do nowej kostki przyłączeniowej. Przewody fazowe z sufitu połącz z kablami czarnymi lub brązowymi. Natomiast przewód zerowy podepnij do niebieskich.

Gotowe – w ten sposób podłączony żyrandol posłuży Ci przez lata. Warto jednak pamiętać, że konfiguracji połączeń jest kilka, wiele zależy między innymi od liczby żarówek i włączników, o czym mówimy w kolejnej części wpisu.

Jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki?

W pierwszej kolejności standardowo odetnij dopływ prądu, by bezpiecznie i bez ryzyka zamontować lampę. Zdejmij stary żyrandol, a potem znowu na chwilę przywróć zasilanie, dzięki czemu za pomocą miernika sprawdzisz, które przewody są fazowe, a który jest neutralny.

Oznacz przewody fazowe taśmą i ponownie wyłącz prąd. Do montażu lampy użyj kostki instalacyjnej. Przewody fazowe włóż do otworu z literą L, a neutralny do otworu z literą N. kabelek zielono-żółty podłącz w miejscu odpowiedzialnym za uziemienie – i gotowe! Podłączenie żyrandola na dwa włączniki przebiegło sprawnie i bez problemów!

Jak podłączyć żyrandol na 1, 2, 3 i więcej żarówek?

Jednym z najprostszych zadań jest podłączenie żyrandola na jedną żarówkę. W tym przypadku wystarczy połączyć odpowiednio kable fazowe i przewód zerowy zgodnie z przedstawioną już przez nas instrukcją. Ale co w przypadku, gdy żarówek jest więcej?

Podłączenie żyrandola na 2 żarówki

Montaż lampy na dwie żarówki przebiega identycznie jak przy jednej żarówce. Wystarczy, że sprawdzisz, które przewody są fazowe, a który kabel neutralny i odpowiednio dopasujesz kable pod względem kolorów. A co w przypadku, gdy z sufitu wystają dwa kable, a lampa ma dwie lub trzy żyłki? Sprawdź próbnikiem, w których przewodach występuje napięcie. Jeśli okaże się, że prąd płynie w dwóch kablach, jeden z nich połącz z żyrandolem, a drugi zabezpiecz jak najdokładniej izolacyjną taśmą.

Podłączenie żyrandola na 3 żarówki

Jak przebiega podłączenie żyrandola 3 kable z sufitu, gdy w grę wchodzą trzy żarówki? W tym przypadku dokładnie sprawdź przewody w suficie. Zerowe podłącz do neutralnego, a kabel fazowy do brązowego od jednej żarówki. Kolejnym krokiem jest podpięcie pozostałych przewodów do drugiego kabla fazowego – i gotowe!

Jak podłączyć żyrandol na 4 i 5 żarówek?

Pamiętaj, że jeśli w suficie nie ma dwóch kabli fazowych to cztery żarówki nie będą świecić jednocześnie. Jeśli na przykład z sufitu wystają trzy kable, w tym wspomniane dwa fazowe, możesz swobodnie podzielić źródło światła. Do wyboru są takie konfiguracje jak 1 x 3 (świecą się cztery, trzy lub jedna żarówka) czy 2 x 2 (świecą się dwie lub cztery żarówki). Na podstawie własnych preferencji podepnij kable fazowe do kabli wystających z sufitu.

Teraz już wiesz, jak podłączyć żyrandol do starej instalacji! Chociaż jest wiele konfiguracji połączeń i na pierwszy rzut oka niektóre wydają się skomplikowane, to w praktyce montaż lampy sufitowej nie jest trudny. Najważniejsze jest wyłączenie prądu, odróżnienie kabli fazowych od neutralnego oraz odpowiednie podłączenie przewodów fazowych.

Montaż lampy sufitowej – co jest ważne?

Najważniejszą kwestią podczas podłączania lampy sufitowej jest bezpieczeństwo. Dlatego przed rozpoczęciem montażu nie zapomnij odciąć głównego źródła prądu. Dla pewności sprawdź miernikiem, czy wszystkie kable są odcięte od zasilania. Tylko przestrzeganie zasad bezpieczeństwa skutkuje szybkim i bezproblemowym montażem żyrandola.

Druga sprawa dotyczy odróżnienia przewodów fazowych od neutralnego. W starej instalacji kable mogą nie być czytelnie oznaczone kolorami, ale rozróżnisz je za pomocą miernika – to w przewodach fazowych płynie prąd. Dla wygody zaznacz je na przykład izolacją i kontynuuj dalsze prace dopiero po odłączeniu prądu.

A jeśli szukasz modnych żyrandoli i energooszczędnych żarówek, zobacz ofertę sklepu Candellux! U nas kupisz klasyczne i nowoczesne lampy w wielu odsłonach, które wywołają zachwyt na twarzach domowników i gości. Z łatwością dopasujesz je do własnej aranżacji, ponieważ oferujemy lampy sufitowe w każdym stylu, począwszy od skandynawskiego, przez boho i rustykalny, a skończywszy na vintage i klasycznym. Żyrandole z naszego asortymentu staną się wizytówką mieszkania, przysłowiową wisienką na torcie wystroju wnętrza!

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1987 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Polecam, szybka dostawa i super cena.
2024-04-25
Szybka bezproblemowa wysyłka. Towar zgodny z oczekiwaniami i opisami.
pixel