Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobór oświetlania w mieszkaniu. Ile lumenów na metr kwadratowy?

2023-09-14
Dobór oświetlania w mieszkaniu. Ile lumenów na metr kwadratowy?

Wybór odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i komfortu. Niewłaściwie dobrana ilość światła może wpłynąć nie tylko na nasz nastrój, ale także na efektywność wykonywanych czynności. Jak więc dokładnie określić, ile lumenów na metr kwadratowy jest nam potrzebne w poszczególnych pomieszczeniach? Sprawdź.

Co to są lumeny?

Lumeny stanowią jednostkę miary strumienia świetlnego, pozwalającą określić ilość światła emitowaną przez dane źródło światła w ciągu sekundy. W przeciwieństwie do watów, które mierzą zużycie energii przez żarówkę, lumeny skupiają się na praktycznym efekcie - ilości światła, które dany produkt może dostarczyć. Współczesna technologia oświetleniowa, zwłaszcza żarówki LED, pozwala na produkcję źródeł światła o wysokim strumieniu świetlnym przy jednocześnie niskim zużyciu energii, co jest dużo bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Warto więc przy wyborze oświetlenia kierować się nie tyle mocą żarówki wyrażoną w watach, ile jej zdolnością do generowania światła – czyli właśnie liczbą lumenów.

Jakie natężenie światła jest odpowiednie dla różnych pomieszczeń w domu?

Adekwatne oświetlenie pomieszczeń jest niezbędne dla komfortu, funkcjonalności i nastroju wnętrza. Wybierając oświetlenie dla konkretnego miejsca w domu, warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie:

 1. Salon – jako serce domu, wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Główne źródło światła (na przykład żyrandole do pokoju) powinno dostarczać 200-300 lumenów na metr kwadratowy. Dodatkowo, punktowe oświetlenie może podkreślać konkretne elementy dekoracyjne lub służyć jako światło do czytania.
 2. Kuchnia – w miejscu, gdzie przygotowuje się posiłki, niezbędne jest mocniejsze światło. W strefach roboczych, takich jak blaty czy kuchenka, zalecana wartość to 300-400 lumenów na metr kwadratowy. Natomiast w miejscach, gdzie spożywamy posiłki, miękkie i przytulne oświetlenie będzie bardziej odpowiednie.
 3. Łazienka – wysoka jasność jest tu kluczowa, zwłaszcza w pobliżu lustra. Warto tu zastosować oświetlenie o wartości 400-500 lumenów na metr kwadratowy.
 4. Sypialnia – to miejsce odpoczynku, więc oświetlenie powinno być delikatne i relaksujące. Optymalne natężenie to 100-200 lumenów na metr kwadratowy. Warto także zainwestować w lampki nocne o regulowanej jasności.

Jak obliczyć potrzebne lumeny?

Obliczenie odpowiedniej ilości lumenów dla danego pomieszczenia to klucz do zapewnienia właściwego oświetlenia. Na początek warto określić, jakie funkcje będzie pełnić dane pomieszczenie, oraz jakie jest jego powierzchnia. W praktyce, jeżeli znamy powierzchnię pokoju (szerokość mnożona przez długość) oraz zalecane natężenie światła dla tego typu przestrzeni (podawane w lumenach na metr kwadratowy), możemy łatwo obliczyć łączną potrzebną ilość lumenów. To nam powie, w jak mocne żarówki wyposażyć na przykład lampy wiszące do pokoju. Wzór jest prosty. Potrzebne lumeny = powierzchnia pomieszczenia x zalecane natężenie światła (lm/m^2). Na przykład, jeśli salon ma 20 m^2 i zaleca się 300 lumenów na metr kwadratowy, potrzebujesz 6000 lumenów.

Rodzaje oświetlenia a ilość lumenów

Ilość lumenów, które są potrzebne w danym miejscu, jest ściśle związana z rodzajem oświetlenia. Oświetlenie ogólne, przeznaczone do jasnego oświetlenia całego pomieszczenia, wymaga więcej lumenów niż oświetlenie punktowe lub dekoracyjne.

 • Oświetlenie ogólne. Jest to główne źródło światła w pomieszczeniu. W zależności od funkcji przestrzeni (np. salon, kuchnia, łazienka) ilość lumenów będzie się różnić. Tutaj warto kierować się powyższymi zaleceniami dotyczącymi lumenów na metr kwadratowy.
 • Oświetlenie punktowe. Skupia się na konkretnych punktach, takich jak obrazy na ścianie, stół do pracy czy kącik do czytania. W zależności od przeznaczenia, może wymagać od 50 do 300 lumenów.
 • Oświetlenie dekoracyjne. Ma na celu stworzenie nastroju i podkreślenie charakteru wnętrza – mogą to być na przykład antyczne lampy albo stylowe kinkiety retro. Często ma niższą wartość lumenów, w zakresie od 20 do 150 lumenów, zapewniając miękki, ciepły blask.

Błędy w doborze oświetlenia i jak ich unikać

Niewłaściwy dobór oświetlenia może prowadzić do wielu problemów, od zmęczenia oczu po nieefektywne wykorzystanie przestrzeni. Poniżej kilka typowych błędów i wskazówek, jak ich unikać:

 1. Niewystarczające oświetlenie. Zbyt mała ilość lumenów w pomieszczeniu, w którym wykonuje się zadania wymagające skupienia, może prowadzić do zmęczenia oczu i spadku wydajności.
 2. Zbyt intensywne oświetlenie. Zbyt mocne światło w miejscach relaksu może powodować dyskomfort i uczucie nienaturalności.
 3. Niewłaściwe rozmieszczenie oświetlenia. Źródła światła powinny być równomiernie rozmieszczone w całym pomieszczeniu. Unikaj sytuacji, w której jedna część pokoju jest dobrze oświetlona, a druga pozostaje w cieniu.
 4. Nieuwzględnienie kolorów wnętrza. Jasne ściany i podłogi odbijają więcej światła niż ciemne, co może wpływać na odczucie jasności pomieszczenia.

Aby uniknąć powyższych błędów, warto spędzić więcej czasu na planowaniu oświetlenia, uwzględniając funkcję każdego pomieszczenia, a także korzystać z profesjonalnych porad specjalistów w dziedzinie oświetlenia.

Podsumowując, odpowiednie oświetlenie to klucz do komfortu i funkcjonalności wnętrza. Aby zapewnić sobie najkorzystniejsze warunki, warto kierować się zaleceniami dotyczącymi ilości lumenów na metr kwadratowy dla poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne i dostosowane do naszych codziennych potrzeb.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1987 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Polecam, szybka dostawa i super cena.
2024-05-01
Szybka wysyłka... Towar zgodny z opisem. Polecam
pixel