Styl barokowy w oświetleniu
Barok kojarzy się z przepychem, luksusem, z mnogością ozdobników, mieniących się kryształów, z blaskiem i blichtrem. Od razu widzimy wieloramienne żyrandole, z dużą ilością źródeł światła. Słowem bogate wzornictwo… Barok to także wyraziste kolory – złoto, czerń, czerwień, srebro i kolor biskupi. Jednak barokowe oświetlenie gości nie tylko w domach o pałacowym wystroju.
Ostatnio często pojawia się jako dopełnienie nowoczesnego designu. Łączenie baroku ze współczesnym minimalizmem jest bardzo modne. Proste meble, toporne stoły, duże fotele, symetryczne szafy, drewniane podłogi, a w dodatkach przepych. W tak łączonych wnętrzach pojawiają się stylizowane na barok kinkiety, lampy i żyrandole. Dzięki temu powstaje kontrast, nutka nieoczywistości, oryginalności oraz niepowtarzalnego klimatu.
Łączenie wymaga odwagi, pomysłowości, odrobiny smaku i wyobraźni. Pomogą w tym kwieciste, pokaźnych rozmiarów abażury z grubszej tkaniny, złote lub czerwone frędzle, pałacowe kinkiety, wieloramienne żyrandole jak wyjęte z sali balowej oraz bogato zdobione lampki gabinetowe.
W barokowym designie wielką rolę odgrywają duże, stylizowane sufitowe lampy, powieszone gdzieś w centralnej części przestronnego salonu, holu lub jadalni nad stołem albo wyspą. Najlepiej prezentują się we wnętrzach ze zdobionym, wysokim sufitem, ale nie tylko. Każde pomieszczenie z lampami wyjętymi wprost z salonów Ludwika XIV zyskuje wyjątkowy klimat. Seria Maria Teresa Candellux zachwyca zaokrąglonymi kształtami ramion, bogatymi zdobieniami i zachowaną symetrią, przepychem i splendorem. Ta kolekcja budzi emocje, przyciąga wzrok, żaden gość nie przejdzie obok niej obojętnie.
By dodać barokowe akcenty do kolekcji lamp, można na ścianach powiesić duże lustra, bogato zdobione, pięknie tkane dywany w kolorach złota, srebra, czerni, fuksji, czerwieni i koloru biskupiego. Złote lub srebrne rzeźby, popiersia, zdobione wazony, donice, figurki, a także ścienne wieszaki, wieloramienne świeczniki, ciężkie zasłony z frędzlami, kwieciste abażury i tkaniny na poduchach w zdecydowanych kolorach.
Warto poeksperymentować, by wyczarować niezwykłe wnętrze, a wieczorami, gdy światła już rozbłysną, rozkoszować się wyjątkowym klimatem własnego salonu, jadalni, sypialni czy holu. Powodzenia!