Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik: gdzie wyrzucić stare żarówki?

2023-02-02
Poradnik: gdzie wyrzucić stare żarówki?

Odpady zmieszane, szkło, a może metal? Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić żarówki, jesteś we właściwym miejscu! W artykule znajdziesz odpowiedź, do jakiego pojemnika trafiają stare żarówki i w jaki sposób najlepiej pozbyć się ich z domu!

Zużyte żarówki - jaki to odpad?

Zasady gospodarki odpadami komunalnymi jasno precyzują wytyczne odnośnie do segregacji odpadów. Śmietniki od dawna są już oznaczone odpowiednimi kolorami i symbolami, co ułatwia właściwą eliminację odpadów. Jednak żarówki wywołują prawdziwą zagwozdkę, ponieważ składają się z wielu różnych tworzyw, a starszej generacji nawet z toksycznej rtęci. Co więcej, zużyte żarówki różnego rodzaju wymagają odmiennej segregacji – inaczej będzie w przypadku żarówek niż ledów.

Główna zasada brzmi jednak, że tradycyjne żarówki, halogeny i ledy można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Zanim jednak podejmiesz decyzję o skierowaniu kroków w stronę wspomnianych koszy, przemyśl recykling żarówek. W następnej części wpisu wyjaśniamy, na czym polega.

Gdzie wyrzucamy stare żarówki?

Czy wiesz, że aż 90% tworzyw używanych do produkcji żarówek nadaje się do recyklingu? Dlatego świetlówki, żarówki ledowe i halogeny warto zanieść do specjalnego punktu zbierającego elektrośmieci – taki znajduje się w praktycznie każdym mieście lub na terenach gmin. Czasami niektórzy właściciele sklepów również przyjmują te odpady – wielu sprzedawców przyjmie je, gdy kupujesz nowe żarówki.

Punkty zbierania elektrośmieci dbają o to, aby zużyte żarówki zostały właściwie przechowywane, a następnie zutylizowane zgodnie z przepisami. I tak, jak wspomnieliśmy, wiele z nich otrzyma drugie życie, co przełoży się na dbałość o środowisko naturalne.

Osobną kategorię stanowią stare żarówki żarnikowe – chociaż w większości przypadków nie nadają się do recyklingu, mimo to warto odnieść je do specjalnego pojemnika z żarówkami, które czasami spotkasz na terenie miast lub gmin, albo także do punktu zbierającego elektrośmieci, by zostały bezpiecznie zniszczone.

Inne sposoby na wykorzystanie zużytych żarówek

Teraz już wiesz, jak przebiega segregacja żarówek. Musimy jednak wspomnieć o jeszcze jednym sposobie na wykorzystanie tych zużytych elementów. Może zdecydujesz się na dekoracje w stylu DIY – czasami ze starych żarówek da się wyczarować naprawdę ciekawe dekoracje, które ozdobią salon i wzbudzą uśmiech na twarzy domowników i gości.

A jeśli szukasz profesjonalnych porad związanych z oświetleniem, na przykład jaką barwę żarówki wybrać, przeczytaj pozostałe wpisy blogowe na naszej stronie Candellux, które wprowadzą Cię w świat klimatycznego, modnego i energooszczędnego oświetlenia w mieszkaniach i lokalach publicznych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1979 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-01
Szybka wysyłka... Towar zgodny z opisem. Polecam
2024-04-29
Wysyłka sprawna, bezpiecznie zapakowana. Przedmiot zakupiłam po szybkim otrzymaniu powiadomienia o dostępności
pixel