Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie stanowiska pracy. Normy, wymagania i porady

2023-05-18
Oświetlenie stanowiska pracy. Normy, wymagania i porady

Naukowcy dowiedli, że to, jakim światłem się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego wybór właściwego oświetlenia jest niezwykle ważny, zwłaszcza w miejscu pracy. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane lampy sprzyjają koncentracji i dbają o komfort psychiczny. Dzisiaj dowiesz się, jakie oświetlenie w pracy jest najlepsze!

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest ważne na stanowisku pracy?

Oświetlenie stanowiska pracy wpływa na wydajność i jakość wykonywanych zadań. Zbyt słabe światło nie tylko nadwyręża wzrok, ale i prowadzi do chorób oczu, bólu głowy, senności i spadku koncentracji. Jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, takich jak zespoły suchego oka, choroby układu nerwowego, a nawet przyczynia się do powstawania stanów lękowych i depresyjnych.

Tak więc odpowiednie oświetlenie dba o kondycję zdrowotną i poprawia nastrój pracowników, co wpływa na pozytywną atmosferę w miejscu pracy. Jasne i równomierne oświetlenie przyczynia się do łatwiejszego skupiania się na zadaniach, co zwiększa wydajność i poprawia efekty wykonywanych obowiązków. I bez wątpienia przemyślane oświetlenie w pracy jest kluczowe w miejscach, gdzie wymagana jest precyzja i ostrożność, takich jak fabryki, magazyny i laboratoria.

Dlatego oświetlenie w miejscu pracy jest bardzo ważne dla zdrowia, wydajności i samopoczucia pracowników, a także dla bezpieczeństwa. Właściwie dobrane oświetlenie może wpłynąć pozytywnie na atmosferę pracy i wyniki firmy.

Jakie normy dotyczą oświetlenia stanowiska pracy?

Normy dotyczące oświetlenia w pracy znajdziesz w dziale III, rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie z zawartych tam zapisów dowiadujemy się, że oświetlenie w biurze i innych miejscach pracy powinno być równomierne i pozbawione czynników rozpraszających wzrok.

Ważne jest także, aby unikać niesprzyjających zjawisk, które rozpraszają, czyli migotania i olśnienia. Migotanie światła i efekty stroboskopowe obniżają samopoczucie i wywołują rozdrażnienie. Natomiast olśnienie powstaje z reguły przez niewłaściwy rozkład luminancji, w efekcie czego zmniejsza zdolność rozpoznawania przedmiotów.

Zgodnie z normą, oświetlenie w pracy musi być również efektywne energetycznie. Oznacza to, że nie generuje strat energii – najlepszym rozwiązaniem jest wybór oświetlenia LED zużywającego znacznie mniej energii elektrycznej.

I jednym z najważniejszych parametrów jest natężenie światła wyrażane w lumenach. W każdym miejscu przyjmuje ono inną wartość, na co wpływa przede wszystkim rodzaj wykonywanych obowiązków, wielkość pomieszczenia i jego specyfika. Zgodnie z normami:

 • w strefach komunikacyjnych (na przykład schody, korytarze, zatoki załadunkowe) zaleca się 150 lx,
 • w magazynach, strefach pakowania i wysyłania 200-300 lx,
 • spawania 300 lx,
 • w salach lekcyjnych 300 lx,
 • strefach sprzedaży 300 lx,
 • w biurach i przy komputerach 500 lx,
 • strefach malowania 750 lx,
 • strefach mechaniki precyzyjnej na przykład wyrobu narzędzi 1000 lx.

Wymagania dotyczące oświetlenia w miejscu pracy są więc ściśle sprecyzowane w dokumencie z dnia 26 września 1997 r., co ułatwia wyposażenie każdego stanowiska w niezbędne oświetlenie, które musi być zgodne z normą PN-EN 12464-1:2012.

Jakie są najważniejsze wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska pracy?

Odpowiednie lampy do biura o do każdego innego miejsca pracy są bardzo ważne dla wydajności i dobrego samopoczucia. Teraz już wiesz, jakie są najważniejsze wymagania dotyczące jego doboru. Podpowiadamy, jak jeszcze możesz poprawić jakość światła w pracy!

 • Zapewnij dostęp do światła naturalnego w jak największym stopniu na przykład wybierając duże okna.
 • Skorzystaj z oświetlenia sztucznego nie tylko w głównej postaci, ale i punktowej. Najlepsze do biura będą żarówki LED, które zapewniają jasne, równomierne i energooszczędne oświetlenie.
 • Unikaj oświetlenia o dużej mocy, które może powodować odblaski na ekranach komputerów i innych powierzchniach.
 • Zastosuj odpowiednio rozmieszczone oświetlenie punktowe, które pozwala na regulację natężenia światła w różnych częściach biura: przy komputerze czy w przestrzeni wypoczynkowej.
 • Dobierz kolor światła odpowiedni do typu pracy. Jasne, chłodne światło lepiej nadaje się do zadań wymagających skupienia i precyzji, a ciepłe światło sprzyja relaksowi.
 • Pamiętaj o ergonomii i komforcie pracy. Oświetlenie powinno być równomierne, bez migotania i odblasków, żeby jak najmniej męczyło wzrok.
 • Zwróć uwagę na design oświetlenia. Odpowiednia estetyka oświetlenia wpłynie na atmosferę w biurze i zwiększy motywację pracowników. Każdy z nas ceni eleganckie rozwiązania w otoczeniu.

Teraz z łatwością wybierzesz odpowiednie oświetlenie do miejsca pracy. W ofercie Candellux znajdziesz modne oświetlenie, w tym lampy do biura i lampy do holu, które sprawdzą się w każdym zakładzie!

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1974 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Realizacja bez problemu a lampka piękna
2024-04-13
Szybka realizacja. Produkt zgodny z opisem. Polecam!
pixel