Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie 2021 roku - Wywiad z Dariuszem Kiełkiem

2021-02-12

Oświetlenie 2021 roku energooszczędne, ekologiczne i inteligentne – rozmowa z Dariuszem Kiełkiem, specjalistą ds. certyfikacji w Candellux Lighting

 

- Czy można powiedziećże jednym z ważnych trendów w 2021 roku będzie energooszczędność?

 

Dariusz Kiełek (specjalista ds. certyfikacji Candellux Lighting) - To będzie w zasadzie kontynuacja trendu. Energooszczędność jest w modzie, w końcu nikt z nas nie chce przepłacać w rachunkach za prąd. Tym bardziej, że w najbliższym czasie ceny energii elektrycznej będą rosły.

- Jakie klasy źródeł światła znajdziemy w sklepie Candellux?

 

D.K. - Klasa energetyczna lamp z wymiennym źródłem światła zależna jest od żarówek użytych przez klienta. Lampy ze zintegrowanym źródłem światła LED mają klasę energetyczną w przedziale od A do A+.

 

- Jaki procent udziału mają w ofercie Candellux żarówki w najwyższych klasach energooszczędności A+++, A++, A+?

 

D.K.  - Poza żarówkami halogenowymi (nie można ich już wprowadzać do obrotu, jedynie wyprzedawać stare stany magazynowe) mamy w ofercie wyłącznie żarówki LED legitymujące się w 100 proc. klasą od A do A++. Kategorie od A+ i wyżej stanowią około 70 proc. naszej oferty żarówek.

- Jakie żarówki są najbardziej ekonomiczne i pozwalają zaoszczędzić najwięcej energii?

D.K.  - Są to oczywiście żarówki LED. Natomiast żarówka LED, żarówce LED nierówna. Jeśli spojrzymy na półkę w markecie lub obejrzymy platformy internetowe, wybór jest olbrzymi i niekoniecznie na pierwszy rzut oka można stwierdzić, które z nich są najbardziej ekonomiczne. Podstawowym narzędziem oceny jest parametr efektywności świetlnej określanej Lm/W, upraszczając mówi on, ile światła dostaniemy z każdego wata, za który zapłacimy do zakładu energetycznego. Im wyższy wskaźnik tym bardziej w eksploatacji ekonomiczna jest żarówka. Są to zwykle droższe żarówki, gdyż wymagają większej staranności podczas produkcji i lepszych technologicznie diod. Przekłada się to bezpośrednio na klasę energetyczną, o której rozmawialiśmy wcześniej. 

- Czy klienci szukają ekonomicznych rozwiązań w oświetleniu?

D.K.  - Tak. Szukają. Natomiast klienci zwykle bazują na mocy, czyli ilości watów, a to niekoniecznie jest najlepsza droga. Kluczem jest efektywność świetlna źródła światła, o której Pani już opowiadałem, i lampa odpowiednio dobrana do pomieszczenia. W przeciwnym wypadku zaoszczędzimy wprawdzie na pobieranej z elektrowni mocy, ale będziemy mieć zbyt ciemno, a przecież nie tędy droga.

- A ekologia? Czy ten trend w oświetleniu jest ważny dla klientów Candellux?

 

D.K.  - Oczywiście. Zakup energooszczędnych źródeł światła generuje oszczędności. Dzięki nim klient ma na przykład możliwość zakupu droższych, bardziej nowoczesnych lamp, lub może przeznaczyć oszczędności na inne przyjemności. J  Sama świadomość etyki ekologicznej i ograniczania negatywnego wpływu człowieka na przyrodę również ma znaczenie dla coraz większej grupy klientów.

- Jaki wpływ na ofertę pod kątem ekologii ma regulacja unijna ErP (EU) 2019/2015 3)?

D.K.  - Na samą ofertę regulacja nie ma żadnego wpływu, ponieważ wszystkie nasze towary spełniają i będą spełniały kryteria powyższej regulacji. Przygotowujemy się jedynie do wymiany etykiet energetycznych zgodnie z nową klasyfikacją.

- Czy żarówki LED w technologii SMD i żarówki z żarnikami są ekologiczne?

D.K.  - LED tak, z żarnikami nie i nawet nie można ich już wprowadzać na rynek, można jedynie je wyprzedawać. W miejsce żarówek z żarnikami wprowadzane są odpowiedniki LED. Wizualne różnice w obu typach są coraz mniejsze. 

- Jaką mają klasę energooszczędności?

D.K.  - Żarówki LED, jak wcześniej wspomniałem, mają klasę energetyczną od A do A++, żarówki żarnikowe legitymują się najniższą możliwą klasą - czyli E.

 

- A co z ekologią w kontekście opakowań żarówek? Czy opakowania te w sklepie Candellux podlegają recyklingowi, czy są eco?

D.K.  - Wszystkie opakowania żarówek, które sprzedajemy, podlegają recyklingowi. Są czyste ekologicznie.

D.K.  - Czy Polacy poszukują inteligentnych rozwiązań? Czy Candellux proponuje swoim klientom rozwiązania SMART w źródłach światła? Może aplikacja do włączania, wyłączania, programowanie

D.K.  - Chyba wszyscy dziś szukają inteligentnych rozwiązań praktycznie w każdej sferze życia. Mamy już w swojej ofercie lampy sterowane zdalnie oraz z możliwością regulacji barwy i natężenia światła. Będziemy ich mieć coraz więcej. Pamiętajmy jednak, że rozwiązania SMART możemy realizować na różne sposoby, nawet dla lamp klasycznych, wtedy nie będziemy zawężać sobie możliwości wyboru. Rozwiązań jest wiele, od najprostszych - czyli żarówek z pilotem, adapterów wpinanych w gniazdo, poprzez moduły zdalnego sterowania zamykane pod włącznikami lub z nimi zintegrowane, centrale inteligentnych domów, połączone z Internetem lub telefonem poprzez interfejs bluetooth. Rozwija się przecież nie tylko branża oświetlenia, ale cała elektrotechnika.

 

- Dziękuję za rozmowę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1987 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Polecam tutaj zakupy. Szybko ,sprawnie i rzetelnie
2024-05-22
Wszystko ok
pixel