Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia?

2019-10-22

Wraz z pojawieniem się techniki LED temperatura barwowa stała się powszechnie używanym parametrem oświetlenia. Określamy ją w Kelwinach [K]. Im wyższa liczba, tym zimniejsze światło. Do klasycznej żarówki najbardziej zbliżone będą źródła światła o temperaturze 3000K – określamy ją mianem barwy ciepłej. Powyżej 5000K ocenimy barwę jako zimną, a w okolicach 4000K jako neutralną. Czy ma to znaczenie? Po włączeniu oświetlenia widać wyraźną różnicę. W dużym uproszczeniu, światło ciepłe będzie zbliżone do oświetlenia słonecznego, „bardziej żółte”, milsze dla oka i bardziej nastrojowe. Sprzyja relaksowi, uspokaja. Jest jednak postrzegane jako światło słabsze. Światło zimne wydaje się być białe, bardziej intensywne, ostre i wyraźne. Sprzyja aktywności, świetnie sprawdza się do podświetlania, uwydatnia i dodaje dynamiki, natomiast nie pozwala wypocząć.

JAKI ŻYRANDOL

Oświetlenia sufitowe dedykowane jest przede wszystkim do pokoju dziennego. Dziś wykonywane jest z różnorodnych materiałów: metalu, tkanin, tworzyw sztucznych, drewna, kryształów i akrylu. Ten typ oświetlenia zwykle posiada możliwość montażu kilku źródeł światła, co pozwala na włączanie wszystkich jednocześnie lub tylko ich części. Warunkiem takiej funkcji jest posiadanie przez lampę instalacji wieloobwodowej oraz odpowiedniej instalacji z łącznikiem podwójnym. Należy pamiętać, że zastosowanie żyrandola ograniczone jest zwykle wysokością pomieszczenia. Warto zatem sprawdzić możliwość i zakres regulacji wysokości kupowanej lampy. Bogata oferta asortymentowa zaspokaja dziś potrzeby zarówno zwolenników stylów klasycznych, jak i szukających nietypowych wzorów.

TECHNOLOGIA LED i 3D

Nowoczesne technologie systematycznie rewolucjonizują branżę oświetleniową, wnosząc nowe rozwiązania również w grupie oświetlenia sufitowego. Coraz bardziej popularne lampy wiszące to lampy z wbudowanym (zintegrowanym) źródłem światła LED, nierzadko sterowane zdalnie pilotem lub telefonem, dające użytkownikom możliwość regulacji natężenia, jak i samej barwy światła. Elastyczność nośników LED sprawia również, że kształt lamp wiszących nie jest dziś prawie niczym ograniczony. Stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku nowe typy żyrandoli wykonane w technologii 3D. Specjalnie wykonane klosze dają wrażenie głębi i przestrzenności lampy. Do tego typu lamp należy stosować żarówki raczej o zimnej barwie (powyżej 4000K), większej mocy i silniejszym strumieniu świetlnym. Ze względu na specyfikę kloszy i wysoki poziom tłumienia światła przez klosz, należy spodziewać się słabszego – niż w przypadku innych typów lamp – doświetlenia pomieszczenia, któ re rekompensuje jego niepowtarzalny efekt i nastrój.

SPOTY I KINKIETY

W przypadku mniejszych, a szczególnie niższych pomieszczeń lampy wiszące mogą nie prezentować się dobrze. Tutaj świetnie sprawdzi się lampa przylegają do sufitu, jedno lub wielopunktowa. W większości przypadków posiada możliwość regulacji kierunku świecenia. Również w tym typie lamp użytkownik ma możliwość wyboru pomiędzy oświetleniem z wymiennymi źródłami światła, zwykły gwint żarówek E14, jak i źródłem LED. Szczególnie, w przypadku większych pomieszczeń stosuje się łączenie kilku typów oświetlenia. Oświetleniem głównym jest oświetlenie górne montowane na suficie, a uzupełniającym boczne montowane na ścianie. Tę ostatnią rolę pełnią kinkiety. W ofertach producentów często stanowią one element „rodziny” produktowej, skomponowanej dla zwisu lub spotu. Dobrym zwyczajem jest przystosowanie planowanej instalacji elektrycznej albo na etapie projektu albo na etapie remontu tak, aby przewody doprowadzające zasilanie kinkietu pozostały ukryte. W innym przypadku będzie konieczne podłączenie kinkietu do gniazda zasilającego. Kinkiety stosuje się również w sypialniach jako alternatywa dla lampek nocnych lub jako oświetlenie w pobliżu fotela, dla miłośników czytania.

PLAFONIERY WCIĄŻ W MODZIE

Mimo upływu czasu ten rodzaj oświetlenia nie traci na popularności. Wpisuje się w każde wnętrze i styl. Umożliwia zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych zarówno na suficie, jak i ścianach bocznych. Może pełnić funkcję głównego oświetlenia, jak i oświetlenia uzupełniającego. Szeroki wachlarz tego typu produktów oferowanych przez rynek daje obecnie możliwości nieograniczonej aranżacji. Szczególnie polecany w przypadku niskich pomieszczeń, łatwy w montażu i utrzymaniu w czystości oraz relatywnie tani. Zwykle charakteryzuje się prostą konstrukcją wykonaną z metalowej podstawy i szklanego klosza, ale wraz z rosnącymi oczekiwaniami potrafi również przybrać bardziej wyrafinowaną formę, dzięki użyciu naturalnego drewna, kryształków, akrylowych dodatków, czy też ornamentowych zdobień. Plafoniery są zwykle okrągłe lub półokrągłe, ale coraz częściej spotykane są również te w bardziej zróżnicowanych kształtach. Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa dla pomieszczeń mieszkalnych jest posiadanie przez plafon standardu IP 20. W przypadku plafonier stosowanych w pomieszczeniach o wyższym stopniu wilgotności, np. w łazienkach, powinny się one legitymować oznaczeniem minimum IP 44, a w przypadku zastosowania na zewnątrz budynków – IP 65.

OCZKA STROPOWE I DOŚWIETLACZE

Oprawy stropowe goszczą w naszych domach od wielu lat. Pierwsze ich najprostsze formy, były po prostu metalowym krążkiem, który umożliwiał montaż żarówki halogenowej w jego wnętrzu. Kolejne wersje były już bardziej wyrafinowane, zawierające szkło, kryształowe ozdoby, a nawet integrowany wielokolorowy pasek LED. W ostatnim czasie oczka stropowe mają już swoją konkurencję – to panele LED. Montowane podobnie jak oprawy stropowe są źródłem światła samym w sobie. Dedykowane przede wszystkim dla tych, którzy wolą aby zamontowane oświetlenie było dyskretne i nie rzucało się w oczy. Są zwykle okrągłe lub kwadratowe, różnych rozmiarów, w wersji do montażu w otworach podwieszanych sufitów, ale również jako oprawy natynkowe. Postęp technologiczny nie ominął również opraw dedykowanych do podświetlania luster, obrazów, czy łazienek. Przeważająca część tego asortymentu, to dziś oprawy ze zintegrowanym źródłem LED. W przypadku stosowania w łazienkach wskazane jest, aby wybrany produkt posiadał standard bezpieczeństwa IP 44.

/Chris

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1979 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Dobry produkt. Solidnie zapakowany. Polecam
2024-04-20
Jestem bardzo zadowolne.
pixel