Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować oświetlenie w podwieszanym suficie? Kilka praktycznych porad

2023-07-03
Jak zamontować oświetlenie w podwieszanym suficie? Kilka praktycznych porad

Podwieszany sufit to bardzo chętnie wybierana opcja w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Dzięki takiej formie przestrzennej możliwe jest wydzielenie poszczególnych stref w przestrzeni, estetyczne wykończenie nierówności czy zastosowanie unikalnych efektów dekoracyjnych. Można to uzyskać poprzez montaż oświetlenia w podwieszanym suficie. Jak zamontować lampy w konstrukcjach podwieszanych i co wybrać, aby dane wnętrze było klimatyczne i wyjątkowe?

Podwieszony sufit – jakie oświetlenie będzie pasować?

Oświetlenie sufitowe to możliwość wyboru wielu różnorodnych rozwiązań oraz modeli lamp, które właściwie dopasowane do wystroju wnętrza potrafią nadać przestrzeni unikalny charakter. Wybierając takie produkty, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wzornictwo czy kolorystykę danego modelu oświetlenia, ale też wnętrze i jego przeznaczenie.

Lampy wiszące to doskonały wybór do salonów i pokojów dziennych. Pokaźne modele o kilku punktach świetlnych świetnie prezentować się będą nad strefą odpoczynku lub w jadalni nad stołem. Zestaw podobnych lamp warto zastosować zwłaszcza w miejscach, gdzie salon połączony jest z kuchnią. W strefie spożywania posiłków dobrym wyborem będzie też oświetlenie w suficie na listwie z możliwością nakierowania poszczególnych źródeł światła. Pozwoli to doświetlić konkretne miejsca i stworzyć unikalny klimat w pomieszczeniu.

Do sypialni, ale też takich pomieszczeń jak hole, przedsionki, łazienki czy pokoje dziecięce bardzo dobrą opcją będą lampy sufitowe. Produkty te nie zajmą cennej przestrzeni, dokładnie doświetlą całe pomieszczenie i można je z powodzeniem zamontować również w takich konstrukcjach jak podwieszany sufit. W salonie przy ścianach, a także przedpokojach i korytarzach lub w celach dekoracyjnych doskonałym wyborem będą też wbudowane w oprawy stropowe i oświetlenie punktowe.

Jak przygotować się do montażu oświetlenia w podwieszanym suficie?

Instalacja oświetlenia w suficie podwieszanym powinna być wcześniej dobrze przemyślana. Należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie punktów i rodzaj oświetlenia. W przypadku, gdy docelowo ma zostać zamontowana lampa wisząca czy żyrandol, jego ciężar utrzymywać będzie właściwy sufit, a nie konstrukcja wykonana z płyt kartonowo-gipsowych. W przypadku, gdy planujemy punktowe oprawy stropowe, warto wcześniej rozrysować na kartce ich rozmieszczenie i ilość. Od tego będzie zależał ostateczny efekt.

W przypadku oświetlenia sufitowego punktowego trzeba wziąć pod uwagę wysokość ich zawieszenia oraz kąt snopu padającego z nich światła. W poszczególnych modelach może być on inny, co wpłynie na ostateczny efekt. Montaż oświetlenia w podwieszanym suficie warto rozplanować tak, aby padające z poszczególnych punktów światło się wzajemnie przenikało.

Jak krok po kroku zamontować oświetlenie w podwieszanym suficie?

Instalacja oświetlenia w suficie podwieszanym jest zadaniem, które warto zlecić elektrykowi. Jednak w odpowiedzi na pytanie, jak zamontować lampy w takiej konstrukcji samemu, istnieje też sposób, dzięki któremu bez specjalistycznych narzędzi można zrobić to samodzielnie i to w sposób bezpieczny.

Montaż oświetlenia w podwieszanym suficie w przypadku opraw stropowych i halogenów można wykonać szybko i łatwo za pomocą specjalnych złączek instalacyjnych WAGO. W tym przypadku będzie to zazwyczaj akcesorium WAGO 221. Podczas takiej instalacji wystarczy:

  • wywiercić otwornicą odpowiednie otwory na oświetlenie w suficie podwieszanym, zgodne z wielkością opraw,
  • odłączyć zasilanie elektryczne i przeprowadzić przewód przez poszczególne otwory,
  • ściągnąć izolację przewodów na długość ok. 11 mm, wsunąć przewód do środka złączki i zacisnąć znajdujący się w niej zacisk sprężynowy. Należy łączyć żyły zgodnie z kolorami.

Udogodnienie to zapewnia nie tylko wygodę, ale też trwałość i bezpieczeństwo całego połączenia.

Instalacja oświetlenia w suficie podwieszanym w postaci tradycyjnych żyrandoli czy lamp wiszących wygląda nieco inaczej. W tym celu wykorzystuje się specjalne kotwy metalowe lub parasolowe. Przez nawiercony wcześniej otwór należy przeciągnąć przewód elektryczny od właściwego sufitu, a następnie zamontować żyrandol. Należy jednak pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji podwieszanej. Zbyt ciężkie oświetlenie w suficie może spowodować uszkodzenie konstrukcji lub jej ugięcie. Zastosowanie się do tego typu praktycznych porad może niekiedy zapobiec konieczności przeprowadzenia dużych napraw związanych z oberwaniem się całej konstrukcji.

Zazwyczaj przyjmuje się, że w przypadku montażu oświetlenia w podwieszanym suficie można zastosować lampy o wadze do 6 kg na 1 metr kwadratowy konstrukcji, jeżeli płyta kartonowo-gipsowa ma grubość 12,5 cm. W sytuacji cięższego oświetlenia w suficie należy zastosować do płyt dodatkowe wzmocnienia lub wykonać montaż we właściwym suficie, a przy konstrukcji podwieszanej tuż przy wykonanym otworze wykonać jedynie maskowanie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 1970 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Realizacja bez problemu a lampka piękna
2024-04-04
Szkoda, że zdjęcie klosza nie było zrobione z każdej strony. Niestety klosz nie jest zgodny z moimi oczekiwaniami.
pixel